رحیم ابراهیمی برنامه ریزی درسی
 
 
 

طرح درس روزانه ( کتاب درسی دین و زندگی 1 سال اول دبیرستان )

جدول تنظیم طرح درس روزانه برای یک جلسه                                 تاریخ : 23/9/1390                                 

نام درس : دین و زندگی 1 سال اول دبیرستان

موضوع درس:

کتاب زندگی

هدف کلی :

آشنایی با قرآن و راه های تفکر در آن

مدت جلسه :

 90 دقیقه

تهیه کننده : رحیم ابراهیمی دانشجوی کارشناسی ارشد

رشته برنامه ریزی درسی – واحد ارومیه

 

رئوس مطالب

هدف های جزئی

هدف های رفتاری

پیش بینی رفتار ورودی

ارزشیابی تشخیصی به صورت توصیفی

نتیجه ارزشیلبی پایانی به صورت کمی

مراحل تدریس

روش تدریس

وسایل آموزشی

زمان لازم

نحوه ارزش یابی پایانی

فعالیت های تکمیلی

کتاب  زندگی قرآن

با کتاب آسمانی بیشتر آشنا شود

پیام های قرآنی الگوی عملی زندگی قرار گیرد

در حد مطلوب

عالی

20

آمادگی وایجاد انگیزه

پرسیدن سؤال و داستان کوتاه

ارائه تصاویری در رابطه با موضوع درسی

10 دقیقه

توضیحات شفاهی توسط فراگیران

اهمیت قرآن در زندگی

آیات شریفه مائده 15 و 16و نحل 89 و 44

آشنایی با آیه های قرآن

آیات قرآنی را در زمان و مکان خاص قرائت می کند.

در حد انتظار

خوب

17

معرفی درس

بیان محور های اصلی درس

CD های آموزشی و توضیحات معلم

15 دقیقه

یادداشت نکات مهم درسی

پیداکردن آیات قرآنی در مورد موضوع درسی

ترجمه آیات قرآنی

ترجمه آیات قرآنی را یاد می گیرد

ترجمه آیات قرآنی را به خوبی می نویسد.

در حد انتظار

خوب

17

ارائه درس

استفاده از تصاویر و CD های آموزشی

CD های آموزشی

25 دقیقه

نوشتن ترجمه آیات

ترجمه های پیرامون موضوع اصلی درس

تدبر در آیات الهی

شیوه های تفکر در آیات الهی را تمرین می کند.

تفکر در آیات الهی را به زبان ساده توضیح می دهد.

متناسب با رشد سنی و عقلی و ذهنی فراگیران

خوب

17

جمع بندی

بیان نکات اساسی درس

خلاصه ای از درس توسط معلم و فراگیران

10 دقیقه

آوردن مثال های درمورد شناخت پدیده ها

نگرش جدید به پدیده های طبیعت

سطوح و مراحل تدبر

سطوح بالا تری    از تفکر در آیات آشکار می گردد.

تدبر از مراحل ساده شروع و به مراحل پیچیده می رسد.

متناسب با رشد سنی و عقلی و ذهنی فراگیران

متوسط

15

ارزشیابی

ارزشیابی تکوینی

طرح سؤالاتی از دانش آموزان

10 دقیقه

پرسید ن سوالاتی از ساده به مشکل

آشنایی با ابزار عقل و حواس در شناخت جهان

ابزار تدبر و روش های آن

با ابزاری که خداوند به ما عنایت کرده به حقایق پی می بریم

با عقل خوبی ها را از بدی ها بازمی شناسد.

متناسب با رشد سنی و عقلی و ذهنی فراگیران

خوب

17

دادن تکلیف

به صورت گروهی و فردی

بررسی فعالیت های تحقیقی

5 دقیقه

بررسی فعالیت ها و بازخوردهای لازم

زندگی نامه قاریان بزرگ قرآن

برترین معلم قرآن کریم

آشنایی با جایگاه و منزلت مربی

رسول خدا (ص) اولین معلم قرآن است

در حد مطلوب

عالی

20

پایان درس

جمع بندی توسط معلم

خلاصه نویسی توسط شاگردان

10 دقیقه

پرسیدن سؤالات  جمع بندی شده

شیوه های جمع آوری آیات قرآنی در صدر اسلام

آداب قرائت قرآن کریم

شایسته است با آداب خاصی حضور داشته باشیم

در حضور مربی آداب قرائت را می داند.

در حد مطلوب

عالی

20

بازخورد لازم

توسط معلم به فراگیران

ارائه لوح و کارت با توضیحات

5 دقیقه

دادن امتیاز به شاگردان

مراحل ترتیب انجام وضو برای نماز و قرائت قران

 

همکاران و اساتید بزرگوار نظرات و پیشنهادات خود را در مورد طرح درس فوق در قسمت نظرات مرقوم بفرمایید.

 |+| نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۹/۲۹ساعت ۹:۴۹ ب.ظ  توسط رحیم ابراهیمی  | 
  بالا